Termin ten potocznie oznacza ultrasonograficzną profilaktykę preluksacyjną. Chodzi w niej o jak najszybsze zdiagnozowane rozwojowej dysplazji stawu biodrowego i natychmiastowe podjecie właściwego leczenia. Czas ma tutaj wielkie znaczenie ponieważ im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym szybciej uzyskamy wyleczenie ( uzyskanie prawidłowej budowy biodra) bez pozostawienia tzw. resztkowej dysplazji. Potencjał rozwojowy noworodka i wczesnego niemowlęcia jest bardzo duży i przy prawidłowym postępowaniu leczniczym możemy uzyskać pełne wyleczenie.
Wszelkie nieprawidłowości w budowie stawu biodrowego doprowadzą do przedwczesnego zużycia, pojawienia się zwyrodnień i dolegliwości bólowych, a w konsekwencji konieczności założenia sztucznego stawu biodrowego w młodym wieku.
W Polsce ok. 4% noworodków rodzi się z dysplazją bioder. Jest to najczęstsza wada wrodzona narządu ruchu. Wizyta w gabinecie trwa krótko. Składa się z wywiadu, badania stawów i USG bioder. Jest bezpieczna i niebolesna, a daje pewność, że dziecko ma zdrowe stawy biodrowe.